Otročarije - zvočni zapisi
Tako kot vse drugo ima tudi zgodba o posnetkih Otročarij svojo predzgodbo. Zgodba se začne na enem koncu in konča čisto na drugem. Ta se je začela 16.08.2011, ko sem gospodu Delinu, pianistu, vokalistu (članu zasedbe Vox Arsana) ter organizatorju ptujskih poletnih festivalov Arsana po e-mailu poslal Phantazz 21 in Phantazz 10 s prošnjo za sodelovanje. Odgovora ni bilo, ostal je zgolj moj ranjeni Jaz. V četrtek 13.2.2014 sem šel kupit 4 karte za baročni koncert glasbe Ludvika XIV v dominikanskem samostanu na sedež podjetja Arsana. Prodal mi jih je gospod Delin, lasnik Arsane. Rekel je, da če želimo dobivati obvestila po internetu… Odgovoril sem mu, da to dobiva žena, ki uči glasbo na Osnovni šoli Olge Meglič. Vprašal je, kdo je moja žena. Povedal sem mu, da je to Marija Feguš Friedl. Razveselil se je, in sicer iz razloga, ker je sam pri njej opravljal pripravništvo, ki je bilo res v redu. Zatem sem mu povedal, da se sin Matija uči violino in da bo nastopil na festivalu »Jaz imam pa goslice« v Murski Soboti. Povedal sem mu tudi, da skladam. »Profesionalno ali ljubiteljsko?« »Ljubiteljsko, jaz sem psiholog.« Rekel sem, da sem zaposlen v Psihiatrični bolnišnici Ormož. Sam je dejal, da je to povezano: psihologija, glasba, znanost, da so bili mnogi zdravniki skladatelji. Rečem: »Na primer Ipavci«. Vprašal je, če kaj skladam za klavir. odvrnil sem, da ja, in če mu lahko kaj pokažem. Povedal je, da trenutno bolj dela z glasom, ker je član zasedbe Vox Arsana in da ta teden nima časa, se pa lahko dogovoriva za naslednji teden. Vprašam ga, če bi se bilo možno dogovoriti za kak projekt, npr. da se posname kaka moja skladba, ki se jo nato naloži na YouTube. Rekel je, da pripravlja CD s Schubertom in Bachom, da pa bi morda lahko uvrstil še kako slovensko delo. 25.4.2014 sem ponovno prišel v pisarno podjetja Arsana in gospodu Delinu pokazal nekaj klavirskih skladb (v glavnem nokturne) in ga prosil za sodelovanje. Takoj je izrazil pripravljenost.
Kasneje se je sodelovanje z gospodom Delinom izjalovilo, posredoval pa mi je telefonsko številko pianistke Lovorke Nemeš Dular, s katero je v preteklosti že delal ter povedal, da je nagnjena k izvajanju sodobne glasbe. Tako sem jo kontaktiral po telefonu in po načelnem pristanku za sodelovanje z njene strani sem ji 20.5.2015 na njen elektronski naslov poslal nekaj klavirskih del (Nokturno 7, Uklenjena grozota 1, Hibridni Mars). 8.6.2015 mi je poslala SMS sporočilo, kjer je povedala, da je prejela note in da se bo oglasila, ko jih bo pregledala. Številka moje odigrane in posnete glasbe je bila takrat 0. 16.4.2016 me je Lovorka Nemeš Dular povabila na sklepni koncert Slovenskih glasbenih dni, 19.4.2016, ki je bil v celoti posvečen delom vrhunskega skladatelja Janeza Matičiča. V njegovem 1. klavirskem koncertu je Lovorka Nemeš Dular nastopila kot solistka. Obiskal sem koncert in v njem zelo užival, po nastopu sem šel čestitat vrhunski pianistki. Takrat sva se prvič na kratko osebno srečala. Kasneje sva se vsake toliko slišala po telefonu (najbolj jo je pritegnila skladba Nokturno 7), rezultat glede izvedbe ali posnetka pa je bil še vedno 0. Leta 2017 sem bil že kar obupan (pianista sem iskal že vse od leta 2012 dalje), zato sem se obrnil na ženino sodelavko in prijateljico, pianistko mag. Metko Žižek, ki je pokazala zanimanje za moje skladbe. Tako sva posnela Pianino št. 1 ter Val-Jar, kar predstavlja prve izvedbe mojih del. (Posnetka sta dostopna na kanalu YouTube, kamor jih je naložil uporabnik zzellott.)
Med 9.10.2017 in 15.10.2017 (od ponedeljka do ponedeljka) sva bila s sinom Matijo v mestu New York (New York City). Bivala v Yale Clubu tako kot tudi Craig Pepples, s katerim sva se tam večkrat srečala. 12.10.2017 smo se vsi trije udeležili spominskega koncerta za preminulim violinistom, dirigentom in skladateljem Paulom Zukofskyjem, na katerem so izvedli zgolj klavirska dela (Ives - Impressions of ‘St Gaudens’ in Boston Common; Hauer – Zwölftonspiel; Stravinsky - Sonate pour deux pianos; Pepples – Monkeys at Play; Satie – “Cinéma” iz Relâche). (Posnetek teh del je možno dobiti na naslovu http://www.musicalobservations.com/recordings/cp2_126.html.) V torek 16.10.2017 ob 22:31:15 sem od pianistke Lovorke Nemeš Dular dobil naslednje elektronsko sporočilo (SMS): »Pozdravljeni! Ob 22.55 bomo z zasedbo [TriO] nastopili v oddaji Opus. Predstavili bomo svoj Kickstarter projekt, ki smo ga zagnali danes. Lep večer! Lovorka«.
Šel sem pogledat njihov Kickstarter projekt in videl, da so zainetresirani za izvedbo novih del za zasedbo flavta-rog-klavir. Tako sem med 20.10.2017 in 7.11.2017 na hitro napisal Komoro 3 (doslej najdaljši tempo ustvarjanja ima godalni kvartet št. 4, na katerem sem delal od 2014 do 2020) in skladbo poslal Lovorki Nemeš Dular glede možnosti izvedbe, prav tako pa sem podprl tudi njihov Kickstarter projekt. Žal zasedba [TriO] na platformi Kickstarter ni zbrala dovolj sredstev, kljub temu pa so šli v to, da so posneli 2 CD-ja, odločili pa so se tudi za izvedbo Komore 3. Delo je bilo krstno izvedeno v okviru Festivala Arsana na Ptuju dne 23.7.2018. Posnetek tega dela je oblikoval in zvočno obdelal hornist zasedbe [TriO] Robert Petrič. (Delo je dostopno na kanalu YouTube, kamor ga je naložil uporabnik zzellott.)
S strani Lovorke Nemeš Dular sem posnetek Nokturna 7 dočakal konec leta 2019. (Leta 2021 je Nokturno 7 v izvedbi Lovorke Nemeš Dular izšel na CD-ju založbe Open Space kot open Space 47.) Me je pa kmalu za tem (10.12.2019) Lovorka Nemeš Dular kontaktirala, če imam slučajno kakšno skladbo za violino in klavir. Napisal sem ji, da trenutno delam na godalnem kvartetu ter da imam zgolj nekaj manj zahtevnih skladb za želeno zasedbo. Poslal sem ji zbirko Otročarij in potem v nekaj dneh (med 12.12. in 15.12.2019) napisal Loiwalk (beseda izhaja iz okrajšav za violino in klavir - brano nazaj - torej namesto Viol ter Klav - Loiv in Valk - ker pa se V ponovi, sem to zapisal kot dvojni V - W). Skladbo sem napisal tako hitro zato, ker je šlo v glavnem za postopek »copy-paste«. Pred tem sem končal svoj 14. godalni kvartet (osnova zanj je bil sinov učbenik za Solfeggio Tomaža Habeta, iz katerega sem pobral 4 ritmične vaje, ki sem jim določil različne višine tonov ter naredil še nekaj
dodatnih okraskov v šestnajstinkah). Godalni kvartet št. 14 sem potem uporabil za klavirsko podlago. Za violinski del skaldbe Loiwalk pa sem vzel odlomke iz godalnega kvarteta št. 1.2 (gre poskus oživitve godalnega kvarteta št. 1, po tem, ko je bil izvirnik izgubljen zaradi sesutja trdega diska na računalniku). Pianistka Lovorka Nemeš Dular in violinistka Nadežda Tokareva sta bili z delom zadovoljni ter sta se ga takoj lotili. Januarja 2020 smo ga posneli v studiu Pianoroom na Golniku (posnetek je dostopen na kanalu YouTube, kamor jih je naložil uporabnik zzellott). Kasneje sta se obe umetnici odločili, da bi posneli vse skladbe iz cikla Otročarije (54 skladb), Lovorka Nemeš Dular pa je predlagala, da bi izdal ob tem še notno gradivo in ga ponudil glasbenim šolam.